Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavisi günümüzde kullanılan en etkili tedavilerden birisidir. Cilt gençleştirme tedavisinde kullanılan en son yöntemdir.

Cilt yaşlandıkça özellikle kollajen ve elastin üretimini yapan fibroblast adı verilen hücrelerde yaşlanma ve yıpranma meydana gelmektedir. Kök  hücre tedavisi ile alınan yaşlı  hücrelerden genç kök hücreler üretilmekte ve bu genç kök hücreler derinin içine olması gereken bölgeye tekrar verilmektedir. Oluşan bu genç kök hücreler genç bir ciltte nasıl üretim yapıyorsa verildiği bölgede de genç kök hücreler hızla üretilmekte; canlı, diri ve genç bir cilt ortaya çıkmaktadır.

Kök hücre tedavisinde bitkilerden laboratuar şartlarında elde edilen kök hücreler kullanılmaktadır. Bu tedavi sırasında kullanılan kök hücreler her hasta için aynıdır. Kişiye özel bir uygulama değildir.  Ancak etkili kök hücre tedavisi kişinin kendi vücudundan alınarak yapılandır.

Kök hücre tedavisinde kulak arkası ya da önkoldan alınan mercimek tanesi büyüklüğünde deri parçası özel bir üreme ortamına alınarak burada yaklaşık 3 hafta bekletilmektedir. Yaşlı cilt kök hücrelerden genç cilt kök hücrelerin üretilmesi ortalama 3-4 haftadır. Üretilen kök hücreler özel bir sıvı içinde gelmektedir. Bu üretilen kök hücreler deri yaşlanmasının görüldüğü yüz, el üstü, boyun, dekolte, kollar ve bacaklar dahil tüm bölgelere yapılabilmektedir. Birer ay ara ile 3 seans yapılmaktadır.

Kök hücre tedavisini cildi yaşlanmaya başlayan herkes yaptırabilir. Ancak kök hücre tedavisi için uygun kişileri genellikle diğer tedavileri yaptırmış ve fayda görmemiş ya da çok yıpranmış ciltleri varsa tercih etmekteyiz. Genellikle ileri yaş ya da cildinde gerçek anlamda yıpranma olanlara uygulamaktayız. Uygulanan kök hücre tedavisinin ne kadar süre etkili olacağı kişinin cildinin durumuna ve yaşına bağlı olsa da kullanılan cilt bakım ürünlerinin de faydasını göz ardı etmemek gerekir. Ortalama etki süresi 2 yıldır. Aralıklı idame seanslar ile (genellikle yılda bir kez) cilt yaşlanması minimuma indirilebilmektedir.

Kök hücre tedavisini şeker, kanser, hepatit hastalığı olanlar dahil herkes yaptırabilir. Ancak şeker hastalarının özellikle infeksiyon açısından kan şekerinin çok yüksek olduğu zamanlarda tedavi seansını ertelemesini önermekteyiz. Kök hücre tedavisi sadece özel bazı cilt hastalıklarında yapılamamaktadır.

Kök hücre tedavisinde sadece kişinin kendi hücreleri üretilmektedir. Cilt yenileme yöntemlerinde amaç cilt yaşının ortalama 5 yaş geriye almaktır. Ancak kök hücre tedavisi ile cilt ortalama 10 yaş gençleşmektedir.

Erkeklerde cilt yaşlanması daha geç olmaktadır ancak olduğunda da belirgin sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelmektedir. Kadınlarda ciltte esas çöküş menapoz ve sonrasında olmaktadır. İşte bu dönemlerde kök hücre tedavisi önerilmektedir.

Kök hücre tedavisi bir doktor uygulamasıdır. Bu konuda eğitim almış doktorlar tarafından uygulandığında etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Kullanılan hücrelerin üretildiği laboratuarların yetkili olmasına dikkat edilmelidir.

Son yıllarda saç kök hücreleri ile son yıllarda sık karşılaştığımız saç dökülmelerini de tedavi etmekteyiz.

Sonuç olarak kök hücre tedavisi etkili ve sorunsuz bir seçenektir. Kök hücre tedavisi sonucunda ciltte kırışıklıklarda belirgin azalma, daha parlak ve sıkı bir cilt elde edilmektedir. Etkisi diğer yöntemlere göre çok daha uzun sürmektedir. Ancak mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Şimdi Ara!
Harita