Selülit Mezoterapisi

Selülit Mezoterapisi

Günümüzde kadınların %85 inde çeşitli derecelerde görülen selülitin tedavisinde de mezoterapiden yararlanılır. Mezoterapi,  mikrodolaşımı düzelterek dokuda ödem oluşumunu önler, yağları parçalayıp yağ nodüllerinin küçülmesini sağlar. Bozulmuş bağ dokusunu yeniden yapılandırarak selülit görünümünde düzelme sağlayabilir.

Selülit Nedir?

Selülit  çeşitli nedenlerle deri altı yağ ve bağ dokusundaki bozulmalar sonucunda deri  üzerinde girintili çıkıntılı portakal kabuğu görüntüsünün oluşmasıdır.

Selülit Neden Kadınlarda Daha Sık Görülür ?

Kadınlarda deri altında yağ hücreleri deriye paralel seyrederken bu hücreleri ayıran bağ doku bağları dikey konumlanır. Bu bağlarda zamanla  kadınlık hormonu olan östrojen, genetik yapı, hareketsizlik gibi nedenlerden dolayı kısalmalar olur. Bağlardaki bu kısalma deride çökmelere, aralardaki yağ hücrelerinde deriye doğru kaymalar da çıkıntıların oluşmasına dolayısıyla engebeli portakal kabuğu görünümüne neden olur.

Kadınlarda bu yapısal yatkınlığa birtakım faktörlerin eklenmesiyle değişik derecelerde selülit gelişimi kolaylaşır.

Günümüzde kadınların %85 inde çeşitli derecelerde görülür. En sık kalça, bacaklar, alt karında ortaya çıkmakla beraber kollarda da görülebilir.

Selülitin Nedeni Nedir?

Selülitin gelişiminde genetik ve hormonal faktörlerin yanı sıra yağdan ve karbonhidrattan zengin dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam, sigara, alkol alışkanlıkları, dar kıyafetler ve yüksek topuklu ayakkabı tercihleri ile dolaşımın olumsuz etkilenmesi de suçlanmaktadır.

Selülit varlığı kişide sosyal kaygılara neden olur. Dolayısıyla tedavi sürecinde gerçekci olmayan vaatlerle  ruhsal ve maddi bir takım suistimallerle karşı karşıya kalınabilir. Selülitin varlığı, derecesi ve beraberindeki diğer sorunlar alanında uzman hekim tarafından değerlendirilmeli ve kişiye özel bir tedavi protokolü belirlenmelidir.

Selülit Nasıl Tedavi Edilir?

Selülitin tedavisi oluşumunu kolaylaştıran nedenlerin çeşitliliği nedeniyle çok yönlü olmalıdır. Kadınlardaki yapısal farklılığın devam eden bir unsur olduğu göz önünde bulundurulursa selülit ile mücadelenin de devamından söz etmek gerekir. Dengeli beslenme alışkanlıklarının kazanılması, düzenli ve devamlı egzersiz programlarına ilave olarak selülitin oluşum mekanizmasından hareketle türetilen türlü tedavi yolları mevcuttur.

Selülit Tedavisinde Selülit Mezoterapisi Etkili Midir?

Selülit tedavisinin en etkili yöntemlerinden biri de selülit mezoterapisidir. Mezoterapi orta deri tedavisidir. Ağız yoluyla veya enjeksiyonla vücuda alınan ilaçlar sorunlu dokuda yeterli konsantrasyonlara ulaşamadığı gibi sistemik yan etki potansiyeli oluşturabilirler. Mezoterapi ise sorunlu bölgeye küçük enjeksiyonlarla yapılan bir işlemdir. Sorunlu alana tedavi edici dozda ilacı sistemik yan etki riski olmadan uygulama imkanı sağlar.

Selülit Mezoterapisi Ne İşe Yarar?

Mezoterapide hazır ilaç karışımları kullanılabileceği gibi hekim hastanın durumuna göre bir ilaç kokteyli de oluşturabilir. Kokteylde kan dolaşımını hızlandıracak, düzenleyecek, yağların parçalanmasının sinyallerini iletecek, bağ dokusunun organizasyonunu düzenleyecek ilaçlar yer alır. Dolayısıyla mezoterapi mikrodolaşımı düzelterek dokuda ödem oluşumunu önler, yağları parçalayıp yağ nodüllerinin küçülmesini sağlar. Bozulmuş bağ dokusunu yeniden yapılandırarak selülit görünümünde düzelme sağlar.

Selülit Tedavisinde Selülit Mezoterapisi Nasıl Uygulanır ?

Selülit mezoterapisinde mikrodolaşımı harekete geçirecek, bağ dokuyu düzenleyecek etken maddeler karıştırılarak,  ince ve kısa iğnelerle uygulanır. Selülit mezoterapisinde, enjeksiyon sayısı tedavi edilecek alanın büyüklüğüne, sorununa, lokalizasyonuna bağlı olarak değişir.

Selülit Mezoterapisi Ağrılı Mıdır ? Selülit Mezoterapisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Selülit mezoterapisinde, hissedilen ağrı oldukça azdır. Enjekte edilen ilacın sistemik dolaşıma geçişi yok denecek kadar azdır. Selülit mezoterapisinde, işlem sırasında oluşan hafif kızarıklık ve sonrasında oluşabilecek morluklar tamamen geçicidir.

Selülit Mezoterapisi Kaç Seans Olmalıdır?

Selülit mezoterapisinde, seans sayısı selülitin evresine ve uygulama yapılacak kişilerin yapısal özelliklerine göre belirlenir. Haftada bir 10 seanslık kür genelde yeterli olmaktadır. Ancak selülit tedavisi süreğendir. Dengeli beslenme, düzenli egzersiz, zararlı alışkanlıkların bırakılması ile beraber belli zaman aralıkları ile tekrarlanan Selülit mezoterapisi ile düzgün deri görünümüne sahip olmak hayal değil.

Şimdi Ara!
Harita