Nazolabial Dolgu

Nazolabial Dolgu

Burun kanatlarının yanından ağız köşelerine uzanan oluğa nazolabial çizgi veya oluk denir.

Bu oluk bebeklerde dahi vardır ve yaş ilerledikçe çok daha belirgin hale gelmektedir. Dolgu uygulamalarının en fazla yapıldığı yerlerdendir.

Bu çizgilerin belirginliği mutsuz, yorgun, yaşlı bir ifadeye yol açar. Dolgu ile nazolabial çizgiler hafifletiler. Mimik kaslarında bir problem olmadan sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Burun ve dudak çevresi yüzün en hassas bölgeleridir bu nedenle mutlaka kremle veya iğne ile uyuşturma yapmak gerekir. Nazolabial çizgilerin derinliğine göre kullanılacak dolgu miktarı değişir.  Uygulama yaklaşık olarak 10 dakika sürer. Uygulama sonrası hafif bir kızarıklık meydana gelir ki bunun en belirgin sebebi deri yüzeyinin antiseptik solüsyonlar ile silinmesidir ve 1 gün içerisinde ortadan kalkar. Gerekli olması halinde 15 gün sonra kontrol yapılabilir. Hyaluronik asit içerikli dolgular bu bölgede ortalama bir yıl kalıcılık sağlarlar. Tamamen erimeden yenilenmesi dolgunun ömrünü uzatacaktır.

Nazolabial bölge kırışıklığının veya oluğunun azaltılmasında giderilmesinde dolgular birinci sırada tercih edilen malzemelerdir. Özellikle yüz bölgesinde hacim sağlamak gerekiyor ise dolgular güvenli ve kolay uygulama sundukları için bugün dünya da sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle hyaluronik asit içerikli dolgular allerji ve olumsuz reaksiyonlara çok nadiren neden oldukları için tercih edilmektedirler.

Nazolabial dolgu uygulaması için çoğunlukla hyaluronik asit içerikli dolgular tercih edilmektedir ve bu sayede bu oluklar doldurulur. Hyaluronik asitin dokuya her hangi bir zararlı etkisi yoktur, aksine dokudaki kök hücre olarak da bilinen  fibroblastları uyararak kolajen sentezini tetiklediği çalışmalarda gösterilmiştir. Normalde vücudumuzun yapı taşlarından biridir. Özellikle eklem içinde, damarlarda ve deride bulunur.

Nazolabial dolgu uygulaması sonrası mimik hareketlerinde herhangi bir değişikliğe neden olmaz ve gündelik yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Uygulama iğne ile cilt altına hyalüronik asit enjekte edilmesi sayesinde yapılmaktadır. Rahatsızlık ya da ağrı oluşmaması için uygulama yapılan alanlara uyuşturucu kremler sürülür. Nadiren lokal anestetik enjeksiyon gerekir. Nazolabial dolgu uygulaması diğer bölge dolgu uygulamaları ile birlikte veya tek başına yapılabilir.

Problemin boyutuna göre kullanılacak dolgu miktarı değişiklik gösterebilir, ancak uygulamanın etkisi hemen ortaya çıkacaktır. Hatta bir taraf yapıldıktan sonra aynada diğer dolgu yapılmamış taraf ile kıyaslama yapabilirsiniz. En iyi görüntü 10 gün içerisinde ortaya çıkmaktadır. Hastaların bir kısmında bir kaç mm çapında morarma meydana gelebilir.  Böyle bir durum meydana gelmesi halinde morluk giderici kremler ile birkaç gün içinde problem ortadan kalkar.

Dolgu işleminin tekrarlanması halinde kalıcılık giderek artar.

Şimdi Ara!
Harita